BİYOGRAFİ

1968 yılında bir bahar günü dünyaya geldi. Çoçukluğu ve gençlik yılları Üsküdar Paşalimanında geçti. Babası onun idolüydü.  İleride mesleğini de seçeceği babasının müziğe olan ilgisi onu da sarmalamıştı. Dinlediği ilk plak  1969 yılında babasının getirdiği Jimi Hendrix, Experience ‘tı . İlkokulda her müziğe gönül veren Türk evladı gibi mandolinle tanıştı. Orta okulda mecburi flüt eğitiminin ardından Beşiktaş Atatürk Lisesinde(BAAL) gitar öğrenmeye başladı. Lisenin son yıllarında bir süre İstanbul Raydosu Gençlik Korosunda eğitim aldı.

Babası ve ağabeyinin yolundan yürümeye başladı.  Eski “Yüksek Denizcilik Okulu” Şimdiki İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte bölümüne 1984 yılında girdi.  1984-1988 arası okulun askeri şartları altında sınıf arkadaşlarıyla önce Casiopeia , daha sonra Albatros gruplarını kurdu. Teknik imkânsızlıklar had safhadaydı. Arkadaşlarıyla konferans salonunu prova stüdyosuna çevirdi ve burada üretmeye,  şarkılar yazmaya başladı.

1986 yılında, 18 yaşına basmışken babasının çalıştığı gemi (Atlas-1) Basra Körfezinde İran jetleri tarafından vuruldu ve bu elim olayda tek şehit babası oldu. Bu sarsıntı onu derinden etkiledi müziğe daha da sarıldı. 1986 Şubat tatilinde, Ayandon fırtınası altında Samsun gemisi ile Karadeniz’e açılırken  Babası ile yaptığı son VHF (telsiz) konuşmalarından yola çıkarak “Hayat”’ı yazmaya başladı, ama tamamlayamadı..

Aynı senenin yaz ayında annesi mutfak için ayırdığı tüm parasını çıkartıp verdi ve nihayet hayalini kurduğu 79 “Siyah  Fender Stratocaster”ini aldı.

Grup olarak 1987-88 yıllarında Istanbul ve Bandırma’da çeşitli festivallerde sahne aldılar. 1987 yılında yatakhanede “Tükeniyoruz” u ve “Silahlara Veda”yı, gemi stajında Cezayir açıklarında “Zor Olan”’ı yazdı.

1988 yılında Harbiye Açıkhava’da  Albatros Grubu olarak katıldıkları Üniversitelerarası müzik yarışması finalinde “Silahlara Veda” isimli bestesiyle 3. lük ödülü aldılar. Yarışmaya izinsiz katıldıkları için, grup maalesef askeri okuldan firar suçundan  3 haftasonu ceza yedi.

Aldıkları ödül  onları daha da cesaretlendirdi. Aynı yıl 6 parçadan oluşan “Hayallere Işıyan” albümünü YHB stüdyolarında , parasızlıktan 2 gün gibi rekor bir sürede kaydettiler.

1989 yılında  Albatros’un çoğu üyesi eğitimini aldıkları mesleği yapmak için gemilerle denize çıkmıştı. Yeni üyeleri alt sınıf öğrenciler ve arkadaşlardan oluşan grup ; bu kez sözleri Ulufer’e müziği Tarkan’a ait “Tükeniyoruz” isimli parçayla aynı yarışmada düzenleme dalında 1. lik ödülü aldı. Burada ayrı ayrı 2 dalda yine 1. olan ve sonradan yollarının sıkça kesişeceği ve arkadaş olacağı Yavuz Çetin’i tanıdı.

Okyanus aşırı seferler , gemiler, askerlik, tekrar deniz hayatı derken, 90 ların başlarında yoğun bir çalışma hayatına atıldı.

1994 de Mutlu ile evlendi. 1999 da biricik oğlu Tolga dünyaya geldi.  1999 da New York’ta “Bugün Başka” ve “Resmin Yanıbaşımda”’yı yazdı.

2001 de Yavuz Çetin’in vefatı  yeni bir darbe oldu ve müzik ile kaçış aradı, Hayat isimli parçayı tamamlamaya çalıştı. Birkaç satır ilave etti ama bitiremedi.

2012 de yakın dostu Kaptan Hayrettin Uzun’un zamansız ve beklenmedik vefatı  onu yeniden en iyi bildiği liman olan müziğe yapıştırdı ve Hayat’ı iki gecede bitirdi.

İlerleyen yıllarda Solgun Mavi, Hala Bir yel, Intro ve Eğer Konuşmazsan isimli parçaları tamamladı.

Nihayet 27 sene gibi uzun bir aradan sonra, 2013 yılında kuzeni ARBAK DAL’ın stüdyosunda eski ve yeni parçaların derlemesinden oluşan Bir Albatros Uçuşu ”HAYAT” isimli albümünü tamamladı.

Albümde;  9 tane kendi bestesinin dışında , Albatros’u beraberce kurduğu sevgili dostu, kardeşi LEVENT BAKTIR’a ait 2 parça bulunuyor.

Hali hazırda fırsat buldukça dostlarla bir araya gelip müzik yaparak eski günleri yad ediyor, şarkı yazmaya gayret ediyor.